Track teams tops at Upton

The Sundance Bulldog track teams came out on top at the Bulldog-Bobcat Invite in Upton May 4 with the girls’ team tying for the first place spot with Wright and the boys in a tie for first with Upton. Mallory Cross qualified for State in the 400 M and Kelcie Loken qualified in discus. Kacie O’Connor set a new discus school record of 141’05”. The Regional Track Meet will be in Cheyenne this Friday and Saturday.

Girls 100 M Dash: 13. Kylie Crum – 14.77, 20. Sheyenne Halstengard – 15.85

Girls 200 M Dash: 2. Mallory Cross – 29.33

Girls 400 M Run: 1. Mallory Cross – 1:03.17, 2. Krista Drentlaw – 1:06.14

Girls 800 M Run: 12. Sheyenne Halstengard – 3:06.75, 16. Kylie Crum – 3:15.00, 19Kara Mouat – 3:17.81

Girls 3200 M Run: 6. Cayla Adams – 14:56.94

Girls 4×100 M Relay: 3. (Mallory Cross, Kara Mouat, Robin Moore, Krista Drentlaw) – 54.92

Girls 4×400 M Relay: 1. (Angela Reed, Mallory Cross, Kacie O’Connor, Krista Drentlaw) – 4:29.72

Girls Long Jump: 4. Robin Moore – 14-01.00, 10. Kara Mouat – 13-03.50, 11. Kylie Crum – 13-02.50, 18. Sheyenne Halstengard – 11-08.00

Girls Triple Jump: 4. Angela Reed – 30-06.75, 5. Kara Mouat – 30-00.00

Girls Shot Put: 4. Sabrina Whalen – 32-04.50, 6. Kacie O’Connor – 30-10.25, 9. Kelsie Loken – 29-01.25

Girls Discus Throw: 1. Kacie O’Connor – 141-05, 2. Sabrina Whalen – 128-02, 6. Kelsie Loken – 107-09, 7. Robin Moore – 103-01, 10. Jeri Morris – 90-01

Boys 100 M Dash: 21. Ben Stoddard – 13.48

Boys 400 M Run: 6. Kory Butts – 56.99

Boys 800 M Run: 2. Thomas O’Connor – 2:07.22

Boys 1600 M Run: 3. Thomas O’Connor – 4:55.88, 5. Jace Walker – 5:09.03, 9. Jeremy Adams – 5:22.41

Boys 3200 M Run: 2. Jace Walker – 11:16.44, 5. Jeremy Adams – 11:48.28, Adam Croft – 13:23.03

Boys 300 M Hurdles: 5. Shannon Morris – 46.54

Boys 4×100 M Relay: 6. (Kory Butts, Trent Peplow, Skyler Wagaman, Ben Stoddard) – 50.78

Boys 4×400 M relay: 3. (Kory Butts, Trent Peplow, Thomas O’Connor, Shannon Morris) – 3:50.15

Boys 4×800 M Relay: 3. (Adam Croft, Jace Walker, Jeremy Adams) – 9:59.84

Boys High Jump: 3. Skyler Wagaman – 5-04.00

Boys Long Jump: 4. Shannon Morris – 19-04.00, 13. Skyler Wagaman – 16-11.00, 19. Dalton Cross – 15-09.00, 24. Ben Stoddard – 15-05.00

Boys Triple Jump: 3. Shannon Morris – 36-08.50, 5. Dalton Cross – 36-03.00

Boys Shot Put: 4. Lane Carter – 38-05.50, 5. Caleb Bush – 38.04.50, 27. Dalton Cross – 26-07.50

Boys Discus Throw: 2. Lane Carter – 127-04, 7. Caleb Bush – 117-04, 29. Zeb Rosencranz – 64-00